Project Flowchar

Wizyta na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU)

W czerwcu miałyśmy okazję uczestniczyć w ekscytującej kampanii pomiarowej prowadzonej przez studentów oraz naukowców z grupy badawczej Combustion and Harmful Emission Control (CHEC) na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU).

Szeroko zakrojone badania nad przygotowaniem i analizą biowęgla obejmowały m.in. testy z wykorzystaniem dwustopniowej zgazowarki SS Camilla – reaktora zaprojektowanego i zbudowanego przez naukowców z DTU. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji, instalacja o mocy 50 kWth i zdolności przerobowej ponad 10 kg/h, przetwarza pelety ze słomy w wysokiej jakości karbonizat o dobrze rozwiniętej powierzchni właściwej.

Instalacja
Zgazowarka SS Camilla

W pierwszym etapie obróbki pelety poddawane są pirolizie. Następnie, powstały karbonizat trafia do komory reformingu, gdzie lotne związki uwolnione z biomasy podczas pirolizy ulegają rozkładowi na skutek kontaktu z karbonizatem oraz doprowadzonym do komory czynnikiem zgazowującym. Jednocześnie, w procesie tym, karbonizat ulega aktywacji termicznej, która rozwija jego porowatość i powierzchnię właściwą. Otrzymany produkt świetnie nadaje się np. jako dodatek do gleb lub katalizator. Wierzymy, że będzie się również sprawdzał w procesach elektrochemicznych.

W trakcie naszego stażu, miałyśmy okazję uczestniczyć w cyklu pomiarowym i pobrać próbki przygotowywanych karbonizatów, które niebawem przetestujemy w naszym module FCDI. Bardzo nas ciekawi porównanie naszych próbek przygotowanych w warunkach laboratoryjnych z materiałem powstającym w instalacji wielkoskalowej!

Podczas wizyty, miałyśmy również okazję porozmawiać z uczestnikami kursu dotyczącego biowęgla o działalności naszego zespołu. Oczywiście, podzieliliśmy się również najświeższymi wieściami z frontu projektu FlowChar.

Prezentacja dr Agnieszki Korus

Serdeczne podziękowania dla goszczącego nas zespołu CHEC w składzie: Zsuzsa Sárossy, Claus Dalsgaard Jensen, Lidia Benedini i Ulrik Birk Henriksen, za gorące przyjęcie nas oraz interesujące dyskusje na biowęglowe tematy. Mamy nadzieję, że wkrótce nadarzy się okazja do kolejnych wspólnych badań!

15 grudnia 2023 odbyło się wydarzenie podsumowujące wszystkie prace wykonane...

W lipcu mieliśmy okazję zademonstrować oraz skonsultować nasze wyniki z...

Pierwsze zadanie WP2 polegało na przetestowaniu różnych konfiguracji modułów FCDI...

Podczas tego pakietu, zamierzamy zbadać karbonizaty wykorzystane w procesie FCDI...

W czerwcu miałyśmy okazję uczestniczyć w ekscytującej kampanii pomiarowej prowadzonej...

Testy odsalania wody realizowane w ramach drugiego pakietu roboczego nabierają...

Spieszymy poinformować, że miesiąc od rozpoczęcia WP2 mamy skompletowane wszystkie...

Nowy miesiąc przyniósł nam nowe wyzwania. Zobaczcie co nas czeka...

Trwa realizacja pierwszego pakietu roboczego. Przeczytajcie naszą krótką relację na...

W środę 12.01.2022 ok. godziny 17.30 mieliśmy przyjemność gościć w IV Programie Polskiego Radia w audycji...