W czerwcu miałyśmy okazję uczestniczyć w ekscytującej kampanii pomiarowej prowadzonej przez studentów oraz naukowców z grupy badawczej Combustion and Harmful Emission Control (CHEC) na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU).
Szeroko zakrojone badania nad przygotowaniem i analizą biowęgla obejmowały m.in. testy z wykorzystaniem dwustopniowej zgazowarki SS Camilla – reaktora zaprojektowanego i zbudowanego przez naukowców z DTU. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji, instalacja o mocy 50 kWth i zdolności przerobowej ponad 10 kg/h, przetwarza pelety ze słomy w wysokiej jakości karbonizat o dobrze rozwiniętej powierzchni właściwej.


W pierwszym etapie obróbki pelety poddawane są pirolizie. Następnie, powstały karbonizat trafia do komory reformingu, gdzie lotne związki uwolnione z biomasy podczas pirolizy ulegają rozkładowi na skutek kontaktu z karbonizatem oraz doprowadzonym do komory czynnikiem zgazowującym. Jednocześnie, w procesie tym, karbonizat ulega aktywacji termicznej, która rozwija jego porowatość i powierzchnię właściwą. Otrzymany produkt świetnie nadaje się np. jako dodatek do gleb lub katalizator. Wierzymy, że będzie się również sprawdzał w procesach elektrochemicznych.
W trakcie naszego stażu, miałyśmy okazję uczestniczyć w cyklu pomiarowym i pobrać próbki przygotowywanych karbonizatów, które niebawem przetestujemy w naszym module FCDI. Bardzo nas ciekawi porównanie naszych próbek przygotowanych w warunkach laboratoryjnych z materiałem powstającym w instalacji wielkoskalowej!
Podczas wizyty, miałyśmy również okazję porozmawiać z uczestnikami kursu dotyczącego biowęgla o działalności naszego zespołu. Oczywiście, podzieliliśmy się również najświeższymi wieściami z frontu projektu FlowChar.


Serdeczne podziękowania dla goszczącego nas zespołu CHEC w składzie: Zsuzsa Sárossy, Claus Dalsgaard Jensen, Lidia Benedini i Ulrik Birk Henriksen, za gorące przyjęcie nas oraz interesujące dyskusje na biowęglowe tematy. Mamy nadzieję, że wkrótce nadarzy się okazja do kolejnych wspólnych badań!