Trwa realizacja pierwszego pakietu roboczego. Przeczytajcie naszą krótką relację na temat tego, nad czym ostatnio pracowaliśmy w ramach WP1.
W oparciu o dane literaturowe i dostępność rynkową, wybraliśmy zestaw materiałów, z których przygotowujemy teraz karbonizaty. Mając na uwadze materiały resztkowe i odpadowe z produkcji rolnej i leśnictwa, postanowiliśmy pozyskać próbki reprezentujące główne rodzaje biomasy:
- drewno,
- słomę pszeniczną,
- siano,
- pestki oliwek i wiśni,
- łuski słonecznika
- łupiny orzecha włoskiego.
Każdy z wybranych rodzajów biomasy ma swoje wady i zalety, zarówno pod względem właściwości fizykochemicznych, jak i w aspektach ekonomicznych i środowiskowych. Przykładowo, drewno pozwala na produkcję karbonizatu dobrej jakości, jednak materiał ten ma również wiele innych konkurencyjnych zastosowań. Z drugiej strony niektóre uciążliwe do zagospodarowania odpady, takie jak łuski słonecznika, nie pozwalają na otrzymanie karbonizatu z wystarczająco dobrze rozwiniętą powierzchnią właściwą, nie rokują więc dobrze jako materiał na elektrody.
Na razie naszym faworytem są łupiny orzecha włoskiego. Otrzymaliśmy karbonizat o dużej porowatości, a ponieważ łupiny nie mają zbyt wielu innych zastosowań, mamy nadzieję, że uda nam się je skutecznie zagospodarować. Ponadto, liczymy na to, że karbonizat przygotowany z łupin wykaże się dobrą wytrzymałością mechaniczną.
Czas pokaże, będziemy na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.